מכבי חיפה - האתר הרשמי | הקבוצה | לוח משחקים | 24/05/1986 - הפועל תל אביב מול מכבי חיפה
EN facebook youtube instagram
ליגת העל, מחזור 30 , 24/05/1986 , בלומפילד
22,000 צופים |  שופט: צבי שריר
הפועל תל אביב
0-1
מכבי חיפה

מהלך המשחק

5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
מחצית
חילוף - ניר קלינגר מחליף את משה סלקטר
סיום
המשחק
56
חילוף - מכבי חיפה
ניר קלינגר מחליף את משה סלקטר
0
כרטיס צהוב - רפי אוסמו (הגדול)
0
כרטיס צהוב - ליאור רוזנטל
0
כרטיס צהוב - ניר קלינגר

הרכבים

הרכב פותח

5-2-3
אבי רן
איתן אהרוני
ציון מרילי
ליאור רוזנטל
אלי כהן
רפי אוסמו (הגדול)
אברהם אבוקרט
ברוך ממן
משה סלקטר
רוני רוזנטל
זאהי ארמלי

מחליפים

ניר קלינגר (קשר)
56

מאמן

מאת: יצחק הברמן , |  שבת , 24/5/1986

הפועל תל-אביב מול מכבי חיפה
הם רצו לזרוק אותו, להיפטר ממנו, למכור אותו. הם עשו ממנו סמרטוט. אתמול הוא להם ברבית דריבית דריבית, אתמול הוא הפך לקדוש של הפועל תל אביב. הוא - גילי לנדאו.
לנדאו, בפעולה מוצלחת אחת, הצליח היכן שנכשלו רבים וטובים ממנו - להכניע את אבי רן.
זה היה סיום דרמטי ומורט עצבים של עונת כדורגל. שום במאי בהוליווד, שום גאון במה, לא היה מסוגל לביים את הדרמה שנעלה את הליגה הלאומית שלנו. היתה זו איפוא העונה של האדומים אלא שהיא הוגשה להם באדיבותם הרבה של הירוקים?
החיפנים ירדו מכר הדשא שבורים,רצוצים,מלאים טענות קשות כלפי השופט. מבלי להיכנס כרגע לסוגיית הנבדל, היה או לא היה, אי אפשר להתעלם מהעובדה העיקרית: מכבי חיפה פשוט העניקה להפועל תל אביב את הניצחון על מגש של כסף. מתנה כזאת לא יכול היה דוביד שוויצר לקבל אף בחלומותיו הוורודים ביותר.
לא, זאת לא היתה מכבי חיפה הגאה, ההתקפית, הנמרצת, שכה אהבנו לראות. גם לא חיפה חדורת הרוח. אתמול הפך הנמר הלאומי שלנו לפודל קטנטן, פחדן, פודל שהעניק לאלפי אוהדיה של הפועל תל אביב שמחה שכמותה לא ידעו מאז 1981, שמחה שהחזירה את הגאווה למועדון הפאר, שמחה עליה מנצח המאסטרו , דוביד שוויצר.
אוירה כמו שהיתה בבלומפילד אתמול, לא שררה במגרשי הכדורגל שלנו שנים רבות. המתח ניסר באויר, הצבעים שיגעו את העין. זה היה מחזה מרהיב. כל זה, עד לדקה שבה סיפק השופט צבי שריר, שזוף ובוטח בעצמו, את האות לפתיחה. או אז, דקות ספורות לאחר שריקת השופט, התברר לנו שמאות האלפים שרוקנו את ערי ישראל ונצמדו לטלוויזיה, ייאלצו להסתפק במתח, מלחמה, מאבק נוקשה, אך לא יותר מזה.
מי שציפה לראות את האדומים מסתערים במטרה למוטט את ההגנה החיפנית הבלתי יציבה, התבדה. דוביד שוויצר, בצדק, החליט שלא לשנות את הסגנון המסורתי של הפועל. כדי למנוע פעולה פעולה חופשית מצד המגינים התוקפים של חיפה, איתן אהרוני וציון מרילי, הוא הציב את משה סיני ומוריס ז`אנו כשחקני חוד. הרעיון היה למנוע מאהרוני ומרילי לחבור להתקפת קבוצתם.
התכנית היתה טובה על הנייר, אך לא על הדשא. יעקב כהן ואליאור ברנס הכשרוני היו אמורים להשתלט על מרכז השדה ולהזיז את העסק קדימה, אבל כהן נע באיטיות, כשעומס המשחק, ואולי גם גודל המעמד, משפיעים על ברנס. רק עם פתיחת המחצית השניה הורגש קיומו של ברנס, אך בטרם הספיק למצות עצמו מצא עצמו על הספסל.
הפועל תל אביב הקפידה על משחק טקטי מבוקר שהיה בנוי על נסיונות הכרעה פתאומיים. בשיטה משחק זו, וחרף העובדה שסיכנה הרבה יותר את השער החיפני, קשה היה לראות את האדומים משיגים שער ניצחון.
אבל הסיפור השתנה מקצה אל קצה כאשר מכבי חיפה ביצעה את המישגה הקריטי שהביא בסופו של דבר להכרעה הסופית. בספרי ההיסטוריה, כתוצאה ממישגה זה, תיזכר הפועל תל אביב כאלופת הליגה לעונת 1985/86. מכבי חיפה לא יכולה להתנחם בסגנות, שמותיהם של סגנים לא זוכרים אף פעם?
המישגה של מכבי חיפה החל בשעה שלמאמנה ושחקניה היה נדמה שניתן לזכות באליפות מבלי להחזיק בכדור או מבלי לתקוף. חיפה בשלבים אלה, כנראה הימרה על תיקו, במשך דקות ארוכות החזירו החיפנים כדורים מהגנתם למחצית המגרש ובכך איפשרו התקפות נוספות של הפועל. שום ניסיון תקיפה רציני, שום ברק, פשוט כלום. עד הדקה שהכריעה את המשחק, המשחק על התיקו.
גילי לנדאו, כשהוא מוקף על ידי שלושה משחקני מכבי חיפה, קיבל כדור ממשה סיני. אבי רן יצא ממקומו ולנדאו היה צריך רק להגביה כדור קשתי - וזהו. 0:1 בדקה ה- 85 .
ואז התעוררו החיפנים. הם תקפו ותקפו, אבל זה היה כבר מאוחר. חיפה פשוט נזכרו 85 דקות מאוחר מדי?
גם קודם לכן לא הצליחו החיפנים להגיע למצבי הבקעה ודווקא שחקני הפועל הם שאילצו את רן להוכיח את יכותו הגבוהה. הצעיר יום טוב אליאס, נקודת התורפה של הפועל, כלל לא הועמד במבחן,לגביו היה זה טיול צהריים-ערב בשדרות יפו.
אבי רן היה האיש שהציל את קבוצתו מספר פעמים במשחק, כמו למשל בדקה ה- 60, לאחר בעיטה חזקה של שבתאי לוי. לפני כן, לקראת סיום המחצית הראשונה, הדף את כדורו החלש של אלי כהן. רן היה השחקן היחיד בחיפה ששיחק כמו אלוף ועם שחקן אחד אי אפשר לשמור על התואר.

(פנחס זהבי)
מספר ציוני דרך: אלי כהן מהפועל תל אביב הורחק בדקה ה- 90 . לראשונה בתולדות הכדורגל בארץ, הועבר משחק ליגה בשידור חי בטלוויזיה בגלל ההתעניינות העצומה.

הרכב הפועל תל אביב: יום טוב טליאס, יהודה עמר, יעקב אקהויז, יוסי זאנה, הרשליקוביץ, אליאור ברנס (הוחלף על ידי אלי יאני בדקה 65), אלי כהן, יעקב כהן (הוחלף ע"י גיל לנדאו בדקה 48), משה סיני, מוריס ז`אנו, שבתאי לוי.

תגובות אחרי המשחק:
מנחם אשכנזי, שופט בינלאומי לשעבר : " ועוד איזה אופסייד. גורל האליפות נחרץ איפוא חמש דקות לפני סיום העונה ובעקבות טעות שופט".
אוטו פריד, שופט בינלאומי לשעבר: " האליפות הוכרעה בשער לא כשר. יצאתי מהאצטדיון בהרגשה לא טובה. הנהלת איגוד השופטים עשתה את הטעות הגדולה ביותר, ודווקא בסיום העונה, כאשר מינתה למשחק זה שופט ישראלי עם שני קוונים שלא מהדרג הבכיר. לדעתי הנהלת האיגוד הייתה חייבת להזמין למשחק בלתי רגיל זה, שאינני זוכר דוגמתו במשך כל הקריירה שלי, שלישיית שופטים מחו"ל, כדי שהם ישפטו משחק זה, שבו היתה טמונה כל הליגה העונה ! הכדור שנמסר לגיל לנדאו היה כדור פסול, בגלל עמידתו של אלי יאני במצב נבדל ברור. זה מהלך שהשפיע על כל מהלך המשחק. הקוון שאשו, חייב היה להניף את דיגלו, מאחר ושריר היה מרוחק מן המקום".

אוהדי מכבי חיפה: מעל 10000 צופים התכנסו ברחבת עיריית חיפה לעצרת מחאה על אישור השער שחרץ את גורל האליפות. שחקני מכבי חיפה שעמדו על במה בכו ואוהדיהם שאגו לעברם : "אתם האלופים". העצרת נערכה יומיים אחרי המשחק.